Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Dünyada Hediye Verme Rehberi

Dünyada Hediye Verme Rehberi

Tatil mevsimi yaklaşırken, bugünlerde çoğumuzun aklına hediye vermek geliyor. Ama ister Noel'in Hristiyan bayramını, ister Hanukkah'ın Yahudi geleneğini ya da başka bir mevsimsel etkinliği kutlayın, sevdiklerinize, meslektaşlarınıza veya arkadaşlarınıza hediye alışverişi birçok kültürde yıl boyunca bir gelenektir. Hediye almaktan hoşlanmayan neredeyse hiç kimse olmasa da, doğru hediyeyi bulmak zor olabilir, özellikle de arkadaş, meslektaş veya patron dünyanın başka bir yerinden geldiğinde. Bu nedenle, dünya çapında hediye vermeye yönelik hızlı bir kılavuzu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Farklı kültürlerde hediye vermek için birkaç genel ipucu:

 • İş yapacağınız ülkedeki hediyelerle ilgili protokolü anlayın . Hediye alışverişi, bazı kültürlerde çok değerli bir gelenek iken, bazılarında önemsiz, uygunsuz veya bazen şanssız veya aşağılayıcı olabilir.
 • Şirketinizin hediye verme ile ilgili politikalarını kontrol edin . Örneğin, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerdeki birçok şirket, herhangi bir rüşvet görüntüsünden kaçınmak amacıyla hediye verilmesini veya kabul edilmesini kısıtlayan politikalara sahiptir. Danimarka gibi diğer ülkeler, bir şirketin belirli bir miktarı aşması durumunda vergi makamlarına verdiği hediyenin değerini size beyan ettireceklerdir.
 • Hediyenizi sunmak için ne zaman uygun olacağını öğrenin - örneğin bir toplantıda veya ofis dışında, sosyal bir ortamda.

Japonya

 • Japonya'da, iki elinizi kullanarak bir hediye teklif etmek veya almak kibarlıktır. Hediyeyi açmak için vericinin bulunmadığı zamana kadar beklemek gelenekseldir.
 • İlk ziyareti veya satış görüşmesini yaparken küçük bir hediye getirmek yaygındır. O-seibo (yıl sonu) ve O-chugen (yaz ortası) ana hediye verme zamanlarıdır. Japonlar, borçlu oldukları herkese - üstlerine, astlarına, meslektaşlarına ve iyi müşterilere - hediyeler verir. Alınan hediyeler, hemen değil, uygun bir durumda benzer veya biraz daha yüksek değere sahip bir şeyle geri ödenir.
 • Hediyeler güzelce paketlenmelidir; sunum içerik kadar önemlidir.

 

Mısır

 • Bazen, üniversite mezuniyetleri veya düğünler gibi yaşamlarındaki önemli olayları kutlamak için önemli profesyonel bağlantıların yakın akrabalarına hediyeler verilir.
 • Örneğin, Müslüman olmayan bir yabancının Ramazan'ın başında onlara bir selam göndermesi gibi birçok Müslüman bunu oldukça güzel bir jest olarak görür.
 • Mısırlılar kişisel ve profesyonel ağlarını kısmen hediye alışverişinde bulunarak kurar ve sürdürür, bu nedenle hediyeler, özellikle uzun vadeli ilişkilerde yaygındır. Tedarikçiler ve satıcılar genellikle müşterilerine logoları olan takvimler ve öğeler gibi hediyeler gönderir.
 • Müslüman bir ailenin evine davet edildiyseniz, içtiklerinden emin olmadan alkol getirmeyin.

Rusya

 • Hediyelerin değeri, ilişkiye ve bağlama göre değişir. Rüşvet olarak algılanabilecek pahalı hediyeler vermekten kaçınılması tavsiye edilir. Hediyeler genellikle bir işlemin veya toplantının sonunda verilir. Bu aynı zamanda herhangi bir yanlış davranış algısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Çift sayılarla paketlenmiş çiçekleri hediye etmek uygun değildir; sarı çiçekler, zambaklar veya karanfiller (cenazelerle ilişkilendirilir).
 • Hediyeler her zaman vericinin önünde açılmayabilir ve bazı Ruslar başlangıçta hediye teklifini reddedebilir. Hediyeyi sunarken küçümsemek en iyisidir. Örneğin, bir Rus meslektaşının evine bir hediye getiriyorsanız, çoğu Rus bunun ev, eş veya çocuklar için sadece küçük bir şey olduğunu söylüyor. Hediye ister iş ister ev ortamında reddedilirse, veren kişi genellikle hediyeyi ayrılmadan önce masaya koyar ve hareketi en aza indiren bir şey söyler.
 •  

Amerika Birleşik Devletleri

 

 • Hediye verme veya kabul etme ile ilgili kurumsal veya hükümet temelli kısıtlamalara dikkat etmek önemlidir. Örneğin, ABD'deki hükümet yetkilileri genellikle alabilecekleri ve ne tür hediyeler alabilecekleri konusunda açık sınırlamalara ve kısıtlamalara sahiptir.
 • Amerikalılar genellikle ilk kez tanıştıklarında veya birlikte iş yaptıkları için teşekkür olarak müşterilere hediye getirmezler. Ancak Amerikalılar tatil sezonunda (Aralık sonu) iş arkadaşlarına, meslektaşlarına ve müşterilere hediyeler verebilir. Patronların şu anda yönetici asistanlarına ve diğer astlara hediye vermesi yaygındır.
 • ABD'den bir kişiye hediye verildiğinde, veren kişi karşılığında hediye alamayabilir. Amerikalılar genellikle hediyeyi verenin önünde hemen açar, böylece ne olduğunu görebilir ve ürün için teşekkürlerini ifade edebilirler.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır