Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Hediye satın almak ve salatalık almamak için ipuçları

Hediye satın almak ve salatalık almamak için ipuçları

Ünlü şarkının sözleriyle, Noel'e çok benzemeye başlıyor ve yılın en çok beklenen tatillerinden birine yaklaşırken, insanlar yavaş yavaş sevdiklerine hediye listelerinde alışveriş yapıyorlar.

Bununla birlikte, 2020 olduğu ve COVID-19 salgını yakın zamanda gerçekten azalacağına dair işaretler göstermediğinden, başka hiçbir şeye benzemeyen bir Noel olacak ve güvende olmak için, alışveriş çılgınlıklarının çoğu tuğla-ve- harç dükkanları veya alışveriş merkezleri, ancak çevrimiçi.

Cybersecurity Advent takvimi serimizin ikinci makalemizde, çevrimiçi hediye arama arayışınız sırasında sizi güvende tutacak birkaç basit ipucu vererek bu Noel alışveriş deneyiminizi olabildiğince güvenli hale getirmek istiyoruz.

Güvenilir çevrimiçi mağazalardan satın alın

Her güçlü alışveriş sezonunda olduğu gibi, dolandırıcılar şüphesiz kurbanları cezbetmek ve onları paralarından aldatmak için dolandırıcı çevrimiçi pazarlar kurmayı severler. Dolandırıcı çevrimiçi mağazalara düşme riskini azaltmak için, doğrulanabilir bir sicile ve iyi incelemelere sahip saygın satıcılardan alışverişe devam etmelisiniz.

Unutmayın: Bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen

Bu bayram sezonunda, dolandırıcılar kimsenin iyi bir fiyata karşı koyamayacağı fikrine güveniyor. Ancak, bu fiyatlar hem gülünç hem de gerçek olamayacak kadar iyi olduğundan, lüks markaların veya teknoloji ürünlerinin dolara kuruş karşılığında sunulması konusunda dikkatli olmalısınız; büyük olasılıkla bir aldatmacadır. Bu nedenle, şüpheli görünen aşırı satışlardan kaçının - özellikle de bilinmeyen bir satıcıdan geliyorsa.

Yalnızca şifreleme (HTTPS) kullanan sitelerden satın alın

Çevrimiçi olarak doğru hediyeyi ararken ve sonunda onu satın almak istediğiniz bir yere yerleştiğinizde, önce çevrimiçi mağazanın web sitesinin şifreleme kullandığını kontrol edin. Bu, tarayıcınızın adres çubuğunda küçük bir asma kilit logosu ve "https: //" ile başlayan bir web adresi ile belirtilir. Bu tür şifreleme, hesap kimlik bilgileriniz gibi hassas verilerin net bir şekilde gönderilmemesini sağlar ve güvenli ev Wi-Fi'nizi veya halka açık bir Wi-Fi erişim noktasını kullanarak alışveriş yapıyor olmanıza bakılmaksızın ekstra bir koruma katmanı ekler. Tüm yasal çevrimiçi pazar yerleri şifreleme kullanacaktır; Ancak dikkatli olun: Dolandırıcı web siteleri de giderek daha fazla şifreleme kullanıyor, bu nedenle yine de dikkatli olmalısınız ve saygın bir satıcıyla iş yaptığınızdan emin olmalısınız.

İnternet korumasını içeren en kaliteli güvenlik yazılımını kullanın

Çevrimiçi alışveriş yaparken alabileceğiniz en iyi güvenlik önlemlerinden biri saygın, tam özellikli bir güvenlik çözümü kullanmaktır. Bunlar genellikle, bilinen güvenilir olmayan web sitelerini engelleme, çoğu saldırı türüne karşı koruma sağlama ve hatta çevrimiçi satın alma ve işlemleriniz için ödeme koruması gibi özellikleri içerir.

Kişisel bilgilerinizi satın almadan veya sağlamadan önce düşünmek için zaman ayırın

Herhangi bir şey satın almadan önce derin bir nefes alın ve ne satın alacağınızı, nereden alacağınızı ve satın alma işleminizi tamamlarken çevrimiçi pazarın sizden ne tür bilgileri paylaşmanızı istediğini düşünün. Yine de satın almaya karar verirseniz, satıcının talep ettiği verilere bakın, yalnızca gerekli bilgileri doldurun ve fazla paylaşmayın çünkü veriler yanlış ellere geçerse, örneğin bir ihlal durumunda kötüye kullanılabilir. .

Sızdıran bir hotspot üzerinden çevrimiçi alışveriş yapmayın: Yalnızca güvenli internet bağlantılarını kullanın

Paket siparişinizi beklerken veya arabanız benzinle dolarken alışverişinizin bir kısmını bitirmek kulağa cazip gelse de, halka açık bir Wi-Fi bağlantı noktasına bağlıyken bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Bunlar, genellikle cihazınızı tehlikeye atmaya çalışan veya internet trafiğinize el koymaya çalışan siber suçlular tarafından hedef alınır. Hücresel verilerinizi kullanmak daha iyi bir fikir olabilir ... ve genel bir bağlantıdan kaçınamıyorsanız, trafiğinizi şifrelemek için en azından bir sanal özel ağ (VPN) kullanın

Daha sonra ekstrenizi kontrol edin ve şüpheli bir şey fark ederseniz kredi kartı sağlayıcınızla ve mağazayla iletişime geçin.

Bir satın alma işlemi yaptıktan sonra, her şeyin yolunda olduğundan ve ürün için ödediğiniz fiyatın reklamı yapılan fiyata karşılık geldiğinden emin olmak için hesap bakiyenizi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Düşülen fiyatın daha yüksek olması veya bazı olağandışı faaliyetlerin gerçekleşmesi gibi herhangi bir şey yanlış görünüyorsa, bunu anlamak için hemen kart sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz ... ve şüpheli bir durum ortaya çıkarsa, bloke ederek siber suçlulara para kaybetmenizi önleyebilirsiniz. kartlarınız.

Bu haftanın tavsiyesinin ana fikri, çevrimiçi alışveriş yapabileceğiniz ve gereksiz riskler almadan iyi fırsatlar yakalayabileceğinizdir. Yapmanız gereken tek şey, siber güvenlik en iyi uygulamalarına bağlı kalmak ve şüpheli bir şeyin ileride olduğuna dair herhangi bir işaret olup olmadığına bakmaktır.

Başkalarıyla çevrimiçi bağlantı kurarken nasıl güvende kalacağınızla ilgili ipuçlarını içeren gelecek haftanın tavsiyeleri için bizi izlemeye devam edin.

Unutmatın, en iyi hediye, Hediyedolu.com'dan alınır! 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır