Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Hediye vermenin arkasındaki anlam nedir?

Hediye vermenin arkasındaki anlam nedir?

Alışveriş merkezleri ve sokaklar Noel'den önceki haftalarda telaş içinde. Çoğumuz sevdiklerimiz için mükemmel bir hediye arayışındayız. Ancak Birleşik Krallık'ta kişi başına ortalama 420 GBP'yi (Statista, 2018) yalnızca Noel hediyelerine harcadığımızı biliyor muydunuz?

Think Forward Initiatives'in önde gelen araştırmacılarından Laura Straeter, bu bayram sezonunda mali durumumuza dikkat etmemiz gerektiğini bize hatırlatmak istiyor.

Hediye vermenin arkasındaki bilim, onu önemsediğimiz birine ifade etmek istediğimiz ve bizim için önemli olduklarını ifade etmemizden gelir (Cheal, 1987). "Ancak en iyi hediyeler, her zaman en çok parayı harcadığımız hediyeler değildir. Bir hediyenin alıcı için sahip olduğu değeri artırmanın farklı yolları vardır. Örneğin, bir deneyim vermek çoğu zaman iyi karşılanıyor ”dedi Laura.

Bu yüzden, mükemmel hediyeyi bulmak için mağazalara gitmeden önce, işte hediye verme konusunda Laura'nın en önemli üç ipucu:

İstek Listesine Bağlı Kal

İnsanlar bazen sevdikleri şeyler hakkında çok açık davranırlar. Dilek listeleri mükemmel hediyeyi bulmanızdaki sürprizi ortadan kaldırabilirken, kesinlikle harika bir izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır (Gino ve Flynn, 2011). Dilek listesi, alıcının zevklerine uygun bir hediye seçmenize yardımcı olur. Alıcılarla ilgili hediyeler genellikle çok güçlüdür (Ward & Broniarczyk, 2011) çünkü farkına vardığınızı ve dinlediğinizi gösterirler.

Para para para

Peki ya bir dilek listeniz yoksa ve alıcıları o kadar iyi tanımıyorsanız ya da satın almaları gerçekten zorsa? Belki de gerçekten istedikleri bir şeyi alabilmeleri için bu yıl onlara nakit vermeyi düşünüyorsunuz? Bunu yapma! Araştırma (Webley, Lea & Portalska, 1983), birçok bağlamda paranın bir hediye olarak kabul edilemez olduğunu ve nakit hediyeye eşdeğer değerdeki hediyelerin alıcı tarafından çok daha fazla takdir edildiğini ortaya çıkarmıştır.

Şüpheye düştüğünüzde, veren olarak sizinle ilgili bir şeyi yansıtan bir hediye almaya çalışın (Paolacci, Straeter & de Hooge, 2015). Alıcılar, sizi ve ilişkinizi yansıtan kişisel hediyelerden de çok etkilenirler. Sonuçta, önemli olan düşünce!

Yay ile bağlanmış

İster inanın ister inanmayın ama hediye paketi, hediyenizi beklenti ölçeğinde sıfırdan 100'e kadar alabilir. İnsanlar aslında güzelce ve özenle sarılmış hediyelerin daha yüksek bir değerde olduğunu düşünürler (Rixom, Mas & Rixom, 2019), bu da hediyeden beklentilerini artırabilir. Ancak diğer taraftan, eğer hediye ailenizin küçük üyeleri tarafından biraz daha az mükemmel bir şekilde sarılırsa, alıcının beklentileri çok yüksek olmayacaktır. Unutmayın, güzelce sarılmış ve bir yay ile bağlanmış bir hediye alıcıların memnuniyetini artırabilir.

Noel'in sevdiklerimize onları önemsediğimizi gösterme zamanı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, karşılayabileceğimizden fazlasını harcamakla ilgili değil.

Unutmayın! En iyi hediye, Hediyedolu'dan alınır!

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır