Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » İnternetten hediye alırken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten hediye alırken nelere dikkat edilmeli?

 

İster yıl sonu kutlamaları olsun, ister doğum günü vesilesiyle, internette alışveriş yaparken alışveriş merkezlerinden uzak durarak biraz zaman kazanmak cazip geliyor. Bununla birlikte, hayal kırıklıklarını önlemek için bazı önlemler almanız ve birkaç ipucu bilmeniz gerekir. Sokak mağazaları ve tüccarların aksine, dijital mağazalar, satın aldığınız ürünü hemen almanıza veya sadece tüccarı ziyaret ederek iade yapmanıza izin vermez. Yeni başlıyorsanız veya internette alışveriş yaparken kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız işte bazı ipuçları.

1. Karşılaştırın ... doğru yolu

Tıpkı geleneksel bir mağazada olduğu gibi, en iyi teklifi aldığınızdan emin olmak için satın almadan önce fiyatları karşılaştırmanız gerekir. Aynı satın alma için, en ünlü mağazalardaki fiyatları karşılaştırın ve aynı zamanda arama motorlarını veya fiyat karşılaştırma motorlarını kullanın.

Bu noktada, tüm testlerimizin veya satın alma rehberlerimizin bir fiyat karşılaştırması olduğunu, bir ürün hakkındaki görüşümüzü bilmek ve nereden satın alacağımızı bilmek için iyi bir çözüm olduğunu bilin.

Ayrıca teslimat maliyetlerine de dikkat edin, nakliye masrafları dahil veya azaltılmış bir ürün için bazen daha fazla ödeme yapmak daha ilginç olabilir. En iyi fiyatlar internette de bulunmayabilir. En pahalı alımlar için ve büyük ürünler için birkaç on hatta yüzlerce euro kazanmak için geleneksel mağazalarda telefon görüşmesi yaparak fiyatları kontrol edin.

2. Güvenilir bir site seçin

Vitrini olan bir site seçerek satın alma işleminizi güvence altına almak her zaman caziptir. Ancak bir ürün birçok markada mevcutsa ve fiyatı üçüncü taraf sitelerde daha ilginçse, ancak az biliniyorsa, biraz daha dikkatli olmalısınız.

Sitenin Türkiye'de zorunlu olan yasal bildirimlerine erişilebildiğini (genellikle her sayfanın altındaki küçük bir bağlantıyla) ve satıcının adresini ve SIRET numarasını içerdiğini kontrol edin. Bu, bir anlaşmazlık durumunda kullanılacaktır. Daha ileri gitmek için, internette görüş arayın veya ürünün mevcudiyetine dair onay istiyormuş gibi yaparak formu veya iletişim numarasını kullanarak müşteri hizmetlerinin yanıt verebilirliğini test edin.

3. Teslimat sürelerini kontrol edin

İster Noel ister doğum günü için olsun, verilecek hediye mevcut ve stokta olmalıdır. Ancak bazen ürün sayfasında ilan edilen teslimat sürelerine de dikkat edin, ilan edilen 24 veya 48 saatlik bir son teslim tarihine her zaman uyulmayacaktır. Nitekim, site siparişin hazırlanması için ek günler sağlarsa veya en hızlı teslimat yöntemi aşırı pahalıysa süre uzayabilir. Bu noktaları, genel olarak her sayfanın altından erişilebilen tam hazırlık ve teslimat koşullarında kontrol edin.

4. İade ve garanti koşulları


İnternet veya posta yoluyla bir satın alma yapıldığında, bazı istisnalar dışında, size uygun olmayan bir ürünü sebepsiz olarak iade etme olanağına sahipsiniz. Yasa en az 14 günlük bir süre öngörür ve istisnalar service-public.fr sitesinin özel sayfasında listelenmiştir. Sitenin satış koşulları sayfasında belirtip belirtmediğini ve iade masraflarının karşılanıp karşılanmadığını kontrol edin, bu hacimli veya çok ağır paketler için önemlidir. Öte yandan daha uzun geri dönüş süresi sunan bir siteyi tercih edebilirsiniz.

5. Makbuzları saklayın

Sipariş verilir verilmez, tüm siteler size birkaç onay gönderir: hesap oluşturma, sipariş onayı, ödeme onayı, hazırlık veya sevkiyat ve hatta teslimatın ilerleyişi hakkında bilgiler.

Paketi alana kadar bu e-postaları posta kutunuzda dikkatlice saklayın. Alındıktan sonra, e-posta ile gönderilen tüm faturaları arşivleyin. Durum böyle olmadığında, müşteri hesabınızdadır.

6. Güvenli ödeme

Her halükarda, bir VPN kullanımı, hem ödeme sırasında hem de hesaplarınıza bağlanırken değişimleri güvence altına alacak şifreleme sistemi sayesinde güvenliği güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu, özellikle halka açık bir WiFi ağından alışveriş yapıyorsanız geçerlidir.

7. Satış sonrası ürünleri önceden tahmin edin

Son olarak, paketinizin alımı dikkatinizi azaltmamalıdır. Taşıyıcı tarafından size elden teslim edilmişse paketin durumunu kontrol edin ve içeriğini hemen kontrol edin. İdeal olarak, içeriği zarar görmüşse bir paketin teslimini reddedin. Bir sorun olması durumunda, iade veya şikayette bulunmak için doğrudan siteyle iletişime geçin, belirli bir süre sonra bu artık kabul edilemez. Kırık bir ürünü doğrudan satış sonrası hizmete iade etmek her zaman mümkün olmadığından, garanti kapsamında iade olasılığını bekleyin. Nakliye kabını ve ürün ambalajını, karşılayabildiğiniz zaman saklayın. Öte yandan, orijinal kutu ikinci el piyasasında daha kolay yeniden satışa izin verebilir.

 


 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır