Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Neden hediye Politikasına İhtiyacınız Var?

Neden hediye Politikasına İhtiyacınız Var?

Hediye politikası, şirket çalışanlarına kimin hediye verebileceğini tanımlar. Şirket çalışanlarına neyin hediye, teklif, reklam, ödül veya takdir göstergesi olarak kabul edilmesinin uygun olup olmadığı konusunda rehberlik sağlar. Bu hediyeler bir müşteri, satıcı, tedarikçi, potansiyel çalışan veya potansiyel satıcı veya tedarikçiden gelebilir.

Hediye politikası, çalışanların iş yeri içinde ve dışında hediye kabul etmelerine izin verilip verilmediğini belirtir. Bir hediyeye izin veriliyorsa, hediye politikası, çalışanlar için kabul edilebilir hediye türünü ve kabul edilebilir değeri tanımlar.

 

Bir hediye politikası, çalışanların potansiyel ve mevcut satıcılar, tedarikçiler ve müşterilerle ilgili en yüksek etik ve davranış standartlarını sergilemesini gerektirir. Çalışanların eşit muamele, tarafsız profesyonellik ve ayrımcı olmayan eylemler uygulamalarını sağlar . Politika şunlarla ilgilidir:

Son olarak, hediye politikası bir çalışanın hangi koşullar altında bir hediyeyi kabul edebileceğini tanımlar. Politika, kurala uymaya yönelik tüm muafiyetleri tanımlar. Ayrıca, çalışanların başka türlü izin verilmeyen hediyeleri kabul edebilecekleri istisnai durumları veya durumları da özetleyecektir. Genellikle, hediye politikasında belirtilen beklentilerin istisnaları, şirket başkanının veya başka bir üst düzey çalışanın imzasını gerektirir.

Davranış Kuralları Çalışan Hediye Politikası gerektirir

Bir armağan ne kadar iyi niyetli veya iyi niyetli olursa olsun, uygunsuzluğun - ya da uygunsuz görünmenin - mevcut olma potansiyeli vardır. Bir hediye politikası, çalışanların hediye veya diğer takdir belirteçlerini verirken veya kabul ederken şirketin davranış kurallarına uymasını sağlar. 

Davranış kuralları genel olarak, tüm çalışanların tüm insanlara ve kuruluşlara tarafsız davranma taahhüdünde bulunduğunu belirtir. Bu yetki, bir çalışanın temas kurduğu kişi ve kuruluşlara ve iş yaptıkları yerlere kadar uzanır.

  • Hem mevcut hem de potansiyel tüm satıcılar ve tedarikçiler
  • Hem mevcut hem de potansiyel müşteriler ve müşteriler yeniden
  • Çalışanlar ve potansiyel çalışanlar
  • Şirketin bağımsız yüklenicileri ve acenteleri
  • Temasa geçtikleri herhangi bir kişi veya kuruluş

Geçmiş Hediye Politikası Uygulamaları

Daha önceki iş günlerinde, büyük bir şirkette, satın alma acenteleri ve diğerleri tarafından kabul edilen hediyeler, diğer çalışanlar arasında efsane olmuştu. Satıcılar, özünde, satışlara erişim ve tercihli muamele satın alıyorlardı.

Satıcıların ürünlerini satın almaları karşılığında, satıcılar şarap, yemek ve satın alma acentelerini gezilere göndermek için ayrıntılı meblağlar harcadılar. Temsilci satın alanlara ve bazı şirket yöneticilerine lüks hediyeler sağlamak yaygın bir uygulamadır.

O sırada kitaplarda ne tür hediye politikaları olduğu bilinmemekle birlikte, politikalar varsa , izlenmedi. Satın alma departmanına girmek, daha fazla para kazanmak isteyen insanlar arasında sürekli bir şaka haline geldi.

Hediyedolu olarak sizler için en kaliteli hediyeleri sunuyoruz

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır