Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Patrona hediye almak doğru mu?

Patrona hediye almak doğru mu?

İş görgü kuralları, sizin veya herhangi bir çalışanın herhangi bir durumda patronunuza bir hediye vermesini gerektirmez. Aslında, gerekli olmadığında bir hediye vermek, patronunuzun iyiliğini satın almaya çalışıyormuşsunuz gibi görünebilir. Ve patronunuza uygunsuz bir hediye vermek patronunuzun kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, patronunuza bir hediye vermenin zorunlu olduğunu düşünüyorsanız (yani, patronunuz bunu size karşı tutacaktır - yanlış patron için çalıştığınızın iyi bir göstergesi) veya sadece kendinizi vermek istiyorsanız patron bir hediye, kuralları bilmeniz gerekir.

Önce Grup Hediyesini Düşünün

Doğum günleri ve tatiller için sadece sizden bir hediye yerine bir grup hediyesi vermeyi düşünün. Bir grup hediyesi, kısıtlı bir bütçeniz varsa üzerinizdeki baskıyı azaltır. Ayrıca, patronunuzu doğru şeyi seçecek kadar iyi tanımıyor olabilirsiniz. Bir başkası zaten bir grup hediyesini koordine ediyorsa, en iyi yaklaşım her zaman gruba katılmaktır. Elbette, patronunuz departmandaki herkesten bir grup hediyesi alırsa ve siz katılmazsanız, bu size kötü yansır.

Sağduyulu olun

Kendiniz bir hediye verirseniz, diğer çalışanların önünde gösteri yapmadan özel olarak teslim edin. Diğer işçilere gösteriş yapmaya ya da onları alt etmeye çalışmak sadece meslektaşlarınızı rütbelendirir. Öyleyse, bir takım oyuncusu olun (sadece iş projeleri söz konusu olduğunda değil), aynı zamanda hediye vererek de. Makul bir istisna, siz ve patronunuz iş dışında arkadaşsanız ve ilişkinin kişisel yönünü kabul etmek için ekstra özel bir şey yapmak istemeniz olabilir. Durum buysa, hediyeyi ofis yerine işyeri dışında patronunuza verin.

Etkilemek Değil, Lütfen Hedefleyin

Hediyeyi basit ve samimi ve nispeten ucuz tutun ve parfüm veya kolonya gibi kişisel eşyalar vermekten uzak durun. Ayrıca, aşırı hediyeler verdiğinizde, alıcıya nazikçe yanıt vermesi için baskı uygular. Eğer bir şey varsa, patronunuz gerçekten bunun 25 dolardan fazla olmasını ister, o zaman bir iş arkadaşınızla hediyeyi sizinle paylaşın. Kural olarak, bir gruptan gelen pahalı hediyeler her zaman daha iyidir (ve alınır).

Asla Hediye Olarak Nakit Verme

Nakit hediyeler, bunun son dakika kararı olduğu ve patronlarınızın zevklerini veya ilgi alanlarını öğrenecek kadar önemsemediğiniz mesajını verir. Patronunuza asla nakit vermemenizin bir başka nedeni de, küçük miktarların önemsiz ve zorunlu görünmesi ve büyük miktarların gereksiz görünmesi veya işvereninizin iyiliğini kazanmaya çalıştığınız izlenimi yaratmasıdır. Şirketinizden çalışanlarınıza ikramiye vermediğiniz sürece asla nakit para vermeyin. Patronunuza hediye kartı vermek uygundur, ancak o zaman bile biraz düşünün - patronunuza kahve içmiyorsa bir kahvehaneye hediye kartı vermeyin.

Söz Verme

Asla iyilik, patronunuza özel olarak öğle veya akşam yemeğine götürme teklifleri vermeyin. Bugünün dijital dünyasında öne çıkacak bir tebrik kartı alıp anlamlı bir şeyi elle yazmaktan daha iyi olursunuz. Unutma, patronunun iş yerinde senin üzerinde yetkisi olabilir ama yine de insandır. İnsanlar hatırlanmayı ve kabul edilmeyi sever.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır