Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Sevilen bir doğum günü hediyesi nasıl alınır

Sevilen bir doğum günü hediyesi nasıl alınır

Çoğu zaman başka insanlar için hediyeler almamız gerekir. Doğum günleri, Noel, düğünler ve yıldönümleri, başkaları için hediye aldığımız durumlara sadece birkaç örnektir. Bu durumlarda, birçok insan hediye seçmekte güçlük çeker. Kişiyi iyi bir hediye seçecek kadar iyi tanımadığımıza inanabiliriz ya da takdir edilecek bir hediyeyi seçmek için hediyenin alıcısının neye ihtiyacı olduğunu bilmemiz gerektiğini düşünebiliriz. Neyse ki, son araştırmalar bu soruna bir çözüm sağladı: kişisel zevkinizi veya ilgi alanlarınızı yansıtan bir hediye seçin.

İnsanların başkaları için hediye satın almadaki zorlukları, mükemmel bir hediyenin alıcının ilgi alanlarına veya ihtiyaçlarına uygun olduğu varsayımına dayanır. Aslında, hem ortak bilgi hem de araştırmalar, alıcıların istedikleri hediyeleri (örneğin bir dilek listesinde) veya ana ilgi alanlarına uyan hediyeleri almayı sevdiklerini göstermektedir. Yine de, alıcılar bir dilek listesi hazırlamadığında veya verenler alıcıyı çok iyi tanımadığında bu zorluklar ortaya çıkarır. Bu tür durumlarda çözümlerden biri, verenin temel ilgi alanlarına uygun bir hediye vermek olabilir. Verenin temel ilgi alanlarını yansıtan bir hediye alıcılar tarafından takdir edilir mi? Bu sorunun net bir cevabı olmadığı için (hiç kimse, veren ile armağan arasındaki uyumun alıcının hediyeyi takdir etmesini nasıl etkileyeceğine gerçekten bakmamıştı), araştırmamızda buna değindik.

 

Alıcıların, verenin temel ilgi alanlarına uygun olan hediyeleri takdir edip etmedikleri sorusuna bir yanıt bulmak için, çeşitli yanıtlayıcılarla dört çalışma yaptık: Erasmus University Rotterdam'dan öğrenciler, Amazon Mechanical Turk'te işe alınan ABD sakinleri ve Hollandalı yetişkinler . Çalışmalarımızda, katılımcılar, verenin asıl ilgisini yansıtan bir hediyeyi nasıl aldıklarını (örneğin, Fransa konusunda tutkulu bir vericiden Paris'teki Louvre müzesinden bir kupa) veya bir hediye aldıklarını açıklayan bir senaryo okudular. verenin asıl ilgisini yansıtmıyordu (örneğin, Paris'teki Louvre müzesinden bir kez Paris'e tatile giden bir vericiden bir kupa). Senaryodan sonra, katılımcılar hediyeyi ne kadar takdir ettikleriyle ilgili beş soruyu yanıtladı. Ayrıca hediyeyi verenin kişiliğiyle ilgili olarak ne kadar algıladıklarını da üç soruya da işaret ettiler. Çalışmalarımızın bulguları, katılımcıların, verenin temel ilgisini yansıtan hediyeleri, verenin asıl ilgisini yansıtmayan bir hediyeden daha fazla takdir ettiğini göstermektedir. Paris'i seven birinden Paris'in bir resmi veya hevesli bir müzik hayranının CD'si gibi bazı anlatı bilgilerinin eklendiği hediyeler, alıcı için hiçbir kişisel bağlantısı olmayan bir hediyeden daha fazlasını ifade ediyordu. Bu etki, alıcılar hediyeyi verenin kişiliğiyle daha güçlü bir şekilde ilişkili olarak algıladığında daha güçlüydü. Bununla birlikte, bulgular ayrıca hediyenin bu yansıtıcı yönünün verenin temel ilgi alanı olması gerektiğini de ortaya koydu. Sadece bir kez ziyaret ettiğiniz ve bir daha asla ziyaret etmeyeceğiniz bir ülkeden bir hatıra vermek takdir edilmeyecektir.

Unutmayın! Türkiye'nin en kullanışlı hediye sitesi, Hediyedolu'dur.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır