Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Yıl başı tavsiyeleri: Dolandırılmadan internette nasıl hediye alınır?

Yıl başı tavsiyeleri: Dolandırılmadan internette nasıl hediye alınır?

 COVID-19 salgınının yakın zamanda sona ereceğine dair işaretler göstermediğinden, farklı bir Noel olacak ve bu nedenle, bu sefer hırsızlık ve dolandırıcılıklardan korunmak sahneye çıkacak. gerçek.

Bu nedenle, Noel alışveriş deneyiminizi olabildiğince güvenli hale getirmek istiyoruz ve bu nedenle, mükemmel çevrimiçi hediyeyi ararken güvende kalmanıza yardımcı olabilecek bazı basit ipuçları sunuyoruz.

Yalnızca güvenilir sanal mağazalarda satın alın

Her alışveriş sezonunda olduğu gibi, dolandırıcılar masum kurbanları paralarından çekmek için sahte mağazalar yaratmaya çalışırlar. Bu sahte mağazalara düşme riskini azaltmak için, saygın olanlara ve doğrulanabilir kayıtlara ve diğer alıcıların iyi incelemelerine sahip satıcılara bağlı kalmalısınız.

Bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen bir aldatmacadır

Tatil sezonu boyunca dolandırıcılar, kimsenin iyi bir fiyata karşı koyamayacağı fikrine güvenirler. Bununla birlikte, inanılmaz derecede düşük fiyatlarla sunulan yüksek kaliteli markalar veya yüksek teknoloji ürünleri bulursanız, büyük olasılıkla bir dolandırıcılığa baktığınızın farkında olmalısınız. Bu nedenle, şüpheli görünen aşırı iyi tekliflerden kaçının ... özellikle de bilinmeyen bir satıcıdan geliyorsa.

İlgili Okumalar: İnternet Dolandırıcılığı: Kolay Bir Hedef Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Yalnızca şifrelenmiş web sitelerinde (HTTPS) satın alın

İnternette mükemmel hediyeyi aradığınızda ve sonunda alışveriş yapmak istediğiniz bir site bulduğunuzda, önce o sitenin şifreleme kullandığını kontrol edin. Bu, tarayıcı çubuğunda küçük bir asma kilidin varlığı ve web etki alanının "https: //" ile başladığıyla doğrulanabilir. Dolandırıcı sitelerin HTTPS kullanımını giderek daha fazla benimsediği de doğru olsa da, çevrimiçi tüm yasal siteler şifreleme kullanıyor . Bu tür şifreleme, hesap kimlik bilgileriniz gibi hassas kullanıcı verilerinin düz metin olarak gönderilmemesini sağlar, bu da evinizin Wi-Fi ağından veya bir ağdan alışveriş yapıyor olmanıza bakılmaksızın ekstra bir koruma katmanı ekler. halka açık.

Cihazlarınızda kaliteli güvenlik yazılımı kullanın

Çevrimiçi alışveriş yaparken, alabileceğiniz en iyi güvenlik önlemlerinden biri, iyi bir üne sahip ve birkaç işlevi olan bir güvenlik çözümü kullanmaktır. Bu çözümler genellikle güvenilmeyen siteleri engellemeyi, çoğu saldırıya karşı koruma sağlamayı ve hatta satın alma ve işlemleriniz için ödeme korumasını içerir.

Kişisel bilgilerinizi satın almadan veya göndermeden önce düşünmek için zaman ayırın

Bir şey satın almadan önce derin bir nefes alın ve satın alma işleminizi tamamlarken ne satın alacağınızı, sitenin nereden ve ne tür bilgileri paylaşmanızı istediğini düşünün. Yine de satın almaya karar verirseniz, satıcının talep ettiği verilere bakın ve yalnızca gerekli olanı tamamlayın, çünkü bu veriler yanlış ellere geçerse çalınabilir, çünkü bu veriler, alışveriş sitesi.

Herkese açık bir ağ kullanarak satın almayın, yalnızca güvenli bağlantılar yoluyla

Sipariş ettiğiniz yemeğin gelmesini beklerken bir satın alma işlemini bitirmek çekici gelse de, bunu genel bir ağa bağlıyken yapmaktan kaçınmalısınız. Bu ağlar, genellikle cihazınızı tehlikeye atmaya veya İnternet trafiğine el koymaya çalışan siber suçlular tarafından hedef alınır. Telefonunuzdaki verileri kullanmak daha iyi bir fikir olabilir. Genel bir ağa bağlanmaktan kaçınamıyorsanız, gönderilen ve alınan verileri şifrelemek için en azından bir VPN çözümü kullanın.

Bir satın alma işleminden sonra hesabınızın durumunu kontrol edin ve şüpheli bir şey fark ederseniz kredi kartı sağlayıcınızla iletişime geçin.

Bir satın alma işlemini tamamladıktan sonra, her şeyin yolunda olduğundan ve ürün için ödediğiniz fiyatın yayınlanan fiyata karşılık geldiğinden emin olmak için hesap bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Farklı bir fiyat veya kartınızda olağandışı bir etkinlik gibi bir şey tuhaf görünüyorsa, bunu çözmek için kredi kartı sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz… ve şüpheli bir durum ortaya çıkarsa, kartlarınızı bloke ederek paranızın siber suçlulara gitmesini önleyebilirsiniz.

Bu önerilerin arkasındaki fikir, gereksiz riskler almadan çevrimiçi alışveriş yapabileceğiniz ve iyi fırsatlar arayabileceğinizdir. Tek yapmanız gereken, güvenli uygulamaları benimsemek ve ortaya çıkabilecek herhangi bir şüpheli işarete dikkat etmektir.

Unutmayın! En etkili hediyeler, Hediyedolu'dan alınır! 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır